1000 të vd ekur nga tërmeti në Afganistan, talebanët apelojnë për ndihmë


Talebanët në Afganistan kanë bërë thirrje për mbështetje ndërkombëtare, pasi vendi po përballet me pasojat e një tërmeti shkatërrues me magnitudë 6.1.

Më shumë se 1000 njerëz janë vrarë dhe të paktën 1500 janë plagosur. Një numër i paidentifikuar personash janë varrosur nën rrënojat e shtëpive, shpesh të ndërtuara nga balta.

Province juglindore Paktika është goditur më së shumti dhe OKB-ja po përpiqet të sigurojë strehim urgjent dhe ndihmë ushqimore.

Përpjekjet e shpëtimit po pengohen nga reshjet e shiut dhe mungesa e burimeve.

Të mbijetuarit thanë për BBC se kanë frikë se do rritet numri i personave të vdekur.

Tërmeti më vdekjeprurës që goditi vendin në dy dekada është një sfidë e madhe për talebanët, lëvizjen islamike e cila rifitoi pushtetin vitin e kaluar pas rënies së qeverisë të mbështetur nga perëndimi.

Tërmeti goditi rreth 44 km (27 milje) nga qyteti i Khost dhe lëkundjet u ndjenë deri në Pakistan dhe Indi.