Zv.ministri i Brendshëm në konferencë të jashtëzakonshme: Do përdorën bomba molotov


Zv.ministri i Brendshëm, Besfort Lamallari ka dalë në një konferencë të jashtëzakonshme për shtyp. Në deklaratën e tij Lamallari dënoi aktet e dhunshme të protestuesve ditën e shtunë, duke kërkuar që ato të mos përsëriten edhe ketë të hënë.

Ndër të tjera numri dy i ministrisë së Brendshme tha se do të merren masa të ashpra nëse protestuesit do të kalojnë edhe në zonat e banuara nga qytetarë që nuk duan të përfshihen në protestë.

Sipas Lamllarit ka indicie që këtë të hënë do të ketë sërish akte dhune dhe do të përdoren materiale piroteknike.

“Ministria e Brendshme dënon ashpër sulmet e rrezikshme për jetën e punonjësve të Policisë së Shtetit gjatë tubimit të dhunshëm të 11 majit. Qindra bomba molotov të prodhuara dhe shpërndara sipas një plani kriminal, janë hedhur drejtpërdrejtë, me intensitet të lartë mbi punonjësit e policisë, në krye të detyrës. Veç bombave molotov, mbi forcat e rendit janë hedhur horizontalisht bateri të tëra me fishekzjarrë të ndaluar të kalibrit të lartë, nga një distancë shumë e afërt. Megjithatë Policia e Shtetit u tregua profesionale, ashtu si në manifestimet e kaluara, dhe nuk arriti për asnjë moment limitet e reagimit të ligjshëm. Përdorimi i gazit lotsjellës është vetëm një nga mjetet e ligjshme në dispozicion të Policisë së Shtetit. Ai është mjeti i parë që përdorin forcat policore të çdo vendi demokratik, në përballjet me turmat e dhunshme. Përballë qindra bombave molotov të hedhura mbi Policinë duke rrezikuar jetën e punonjësve të saj, nuk mund të ketë asnjë pikëpyetje mbi përdorimin ose jo të këtij mjeti.  Ajo për të cilën jemi të shqetësuar është afektimi edhe për disa minuta i qytetarëve, të pa përfshirë në tubim, nga gazi lotsjellës. Dënojmë me ashpërsi aktin e organizatorëve të tubimit të dhunshëm, për devijimin e tij nga Bulevardi drejt zonave të populluara, duke afektuar kështu dhe qytetarë që nuk kishin lidhje me tubimin. Sipas deklaratave mediatike rezulton se organizatorët e dhunës planifikojnë të përsërisin atë edhe sot.  Ata që prodhuan, shpërndanë e përdorën bombat molotov dhe lëndët e tjera të rrezikshme mbi forcat e rendit, në mbrëmjen e 11 majit, do të tentojnë të përsërisin të njëjtat akte dhune edhe në manifestimin e sotëm. Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit u bëjnë thirrje të gjithë qytetarëve, të distancohen nga këto grupime dhe akte kriminale dhe të bashkëpunojnë me organet e rendit. Policia e Shtetit, në bashkëpunim Prokurorinë dhe Agjencitë e tjera ligj zbatuese janë në ndjekje dhe po hetojnë të gjithë mekanizmin e ideimit, organizimit dhe ekzekutimit të këtyre akteve kriminale.  Të gjithë autorët, pa dallim, do të përballen me Forcën e Ligjit.”- tha Lamallari.